Ilkley & District Motor Club - Yorkshire Revival Rally 2009

Final Test Times in Class Order with Positions to TEST 17F - Tests after Tea

Car Cls CrewTotal
Tests before Tea
121314151617 Penalty Total Cls
Pos
O/A
Pos
Class E1
23E1Adrian Stewart/ Tom Hynd12:302:12
14
1:41
10
1:38
7
1:23
6
3:20
14
22:4414
27E1Gordon Furness/ Lisa Furness14:442:12
17
1:48
17
1:55
22
1:28
13
3:21
21
25:28211
25E1Kevin Bryant/ Ian Prout19:262:12
16
2:07
27
2:04
24
1:46
29
3:27
24
31:02321
33E1Jonathan Armstrong/ Jayne Winship22:158:20
32
1:42
14
6:00
32
1:24
8
3:20
19
43:01431
Class E2
24E2Ross Butterworth/ Richard Simmonds16:222:12
15
1:38
6
1:53
21
1:28
12
3:20
15
26:53114
26E2Paul Gray/ Marcus Pomfret16:312:32
25
1:50
21
2:14
27
1:36
22
3:20
16
28:03217
31E2Phil Loynes/ Helena Loynes19:382:12
19
2:07
28
2:14
28
1:55
31
3:35
29
31:41324
Class E4
22E4Paul Metcalfe/ Stuart Wright13:442:12
13
1:45
16
1:43
11
1:30
15
3:27
23
24:2117
28E4Bernie Watkins/ Adam Roper13:542:12
18
1:57
25
2:05
25
1:41
28
3:20
17
25:0929
37E4Ian Beech/ Fred14:262:12
22
1:48
18
1:49
18
1:37
25
3:29
26
25:21310
36E4Ben Spencer/ Joe Cruttenden14:408:20
33
1:39
8
1:37
5
1:21
2
3:20
20
30:57420
32E4Scott Wragg/ Alan Williams14:268:20
31
1:53
22
1:45
14
1:30
16
3:20
18
31:14522
29E4Mark Casey/ Glyn Casey19:432:25
24
2:11
31
2:21
29
1:56
32
3:32
27
32:08625
35E4John Carmicheal/ Paul Train23:182:12
21
2:14
32
2:03
23
1:32
18
3:39
30
34:58728
34E4Tom Spencer/ Sam Spencer27:312:12
20
2:09
30
6:00
33
1:40
26
3:41
31
43:13832
Class M1
12M1Graeme Cornthwaite/ Bob Hargreaves12:482:12
6
1:42
11
1:39
9
1:24
7
3:20
9
23:0515
19M1Ernest Calvert/ Bryan Smith13:592:12
11
1:54
23
1:52
20
1:37
24
3:20
13
24:5428
20M1Robert McClean/ Susan McClean14:362:12
12
1:59
26
1:49
17
1:47
30
3:33
28
25:56312
18M1Mike Spindle/ John Taylor16:282:12
10
1:55
24
2:13
26
1:36
21
3:20
12
27:44415
7M1Dan Robinson/ Ian Gibbins12:138:20
28
1:37
5
1:39
8
1:22
3
3:20
5
28:31518
13M1Mike Vokes/ Matthew Vokes18:492:12
7
2:09
29
1:50
19
1:37
23
3:24
22
30:01619
5M1Dick Appleton/ Mark Appleton12:482:12
2
1:45
15
1:42
10
1:27
11
13:20
32
33:14726
4M1Ken McEwan/ John Ingham25:228:20
27
6:00
33
1:45
13
1:34
19
3:20
3
46:21833
Class M23
1M23Andy Nixon/ John Tubman11:582:12
1
1:35
2
1:36
1
1:23
5
3:20
1
22:0411
16M23Andrew Burns/ Mike Ogram12:282:12
9
1:36
4
1:36
4
1:29
14
3:20
11
22:4123
8M23Mike Smailes/ Ali Proctor12:552:12
4
1:49
19
1:44
12
1:31
17
3:20
6
23:3136
9M23David Ruddock/ Kevin Carruthers16:002:12
5
1:40
9
1:38
6
1:25
9
3:20
7
26:15413
3M23Andy Beaumont/ Andrew Fish11:348:20
26
1:35
3
1:36
2
1:26
10
3:20
2
27:51516
17M23Ian Mitchell/ Graeme Potter14:318:20
30
1:42
13
1:48
15
1:35
20
3:28
25
31:24623
6M23John Ruddock/ John Heppell20:062:12
3
1:34
1
6:00
30
1:18
1
3:20
4
34:30727
10M23Duncan Stonier/ Bernard Northmore18:538:20
29
1:49
20
6:00
31
1:41
27
3:20
8
40:03830
Class M4
14M4Paul Roland/ Sam Wainwright12:152:12
8
1:39
7
1:36
3
1:22
4
3:20
10
22:2412
15M4Richard French/ Sasha Heriot13:402:21
23
1:42
12
1:49
16
4:00
33
13:20
33
36:52229

Times shown like this are notional or penalised and numbers in orange are the position on that Test.

Test 12
Mintex 3
1.10 miles
Test 13
Acaster Malbis 5
1.00 miles
Test 14
Acaster Malbis 6
0.80 miles
Test 15
Acaster Malbis 7
0.70 miles
Test 16
Acaster Malbis 8
0.40 miles
Test 17
Mintex 4
1.90 miles

These results became Final on Sunday 13th September 2009 at 07:34 BST