Furness District Motor Club - Grizedale Stages Rally 2007

Final Stage Times in Class Order with Positions to TC 6

Car Cls Crew12345 Penalty Total Cls
Pos
O/A
Pos
Class B10
55B10Adam Morgan/ Chriss Kenyon13:28
49
12:06
54
3:22
30
3:23
37
13:38
21
45:57123
56B10Steven Brettle/ Dennis Parry13:19
46
11:55
48
3:25
34
3:23
38
14:04
27
46:06224
53B10Russ Thompson/ Andy Murphy12:36
28
11:19
31
3:31
49
3:27
47
15:14
46
46:07325
79B10Paul Metcalfe/ Graham Shults13:42
55
11:46
45
3:28
42
3:30
51
14:12
28
46:38428
80B10Richard Williams/ Richard Ekin14:20
66
12:12
58
3:33
53
3:22
32
14:20
30
47:47535
85B10Errol Bairstow/ Arthur Heaton14:26
70
12:20
61
3:31
50
3:23
39
14:52
42
48:32638
77B10Ken Jackson/ Katy Mashiter14:26
69
12:55
71
3:38
61
3:31
53
15:09
45
49:39742
45B10Robert Barrett/ Dave Hammond13:26
48
11:46
44
3:34
54
3:20
24
18:48
61
50:54848
Class B11
34B11Ryan Barrett/ Dermot Colgan12:29
27
10:39
15
3:11
17
3:23
36
13:06
12
42:48110
25B11Marcus Noble/ Helen Hall12:17
20
12:07
55
3:15
22
3:23
35
13:23
15
44:25217
29B11Paul Fry/ Mike Steele12:39
29
11:10
24
3:21
27
4:25
74
13:32
19
45:07318
35B11Mark Holmes/ Tony Lyndsey13:00
39
11:13
25
4:04
75
3:25
42
14:02
26
45:44422
38B11Mike Dunning/ Martin Dentice13:16
42
11:50
46
3:35
57
3:28
48
14:33
35
46:42531
64B11Graham Haigh/ John Birkitt14:22
67
12:08
56
3:30
46
3:33
58
14:38
36
48:11637
28B11Richard Cook/ Edwin Cook12:49
35
11:15
28
3:28
39
3:22
28
13:59
25
4:0048:53739
Car 28 Penalty details:- 3:00 for 3:00 early at TC 4
1:00 for 1:00 early at TC 4B
104B11Sean O'Neill/ David Nicholson14:29
75
12:40
67
3:38
62
3:31
54
15:08
44
49:26841
78B11Peter Johnson/ Jo Johnson14:29
74
12:40
66
3:43
67
3:45
69
15:41
50
50:18946
Class B12
7B12David Shuttleworth/ Simon Megaw11:08
2
9:58
2
2:50
2
3:01
3
12:57
6
39:5412
15B12Dave Brick/ Rob Woodhouse11:46
9
10:23
7
2:56
7
3:20
23
12:54
4
41:1927
19B12William Jarman/ Mark Fisher11:56
12
10:40
16
3:16
25
3:23
34
13:55
23
43:10311
51B12David Wallbank/ Tom Wallbank12:46
34
10:58
21
3:10
14
3:09
8
13:37
20
43:40413
18B12Phillip Lilley/ Alex Benn12:11
19
11:35
36
3:12
18
3:14
13
13:00
8
1:0044:12516
Car 18 Penalty details:- 1:00 for 1:00 early at TC 6
50B12Iain MacDonald/ Andy Jardine13:03
40
11:42
40
3:25
33
3:16
16
14:17
29
45:43620
23B12Paul Hall/ Chris Dewsnap12:52
37
11:15
27
3:33
51
3:37
61
14:27
33
45:44721
48B12Robert Taffs/ Kim Baker12:58
38
11:43
42
3:42
66
3:28
49
14:22
31
46:13827
31B12Mick Plowman/ Nigel Boston13:09
41
11:36
38
3:54
70
3:42
65
14:41
37
47:02932
33B12Roland Vessel/ Malcolm Vie13:57
59
11:44
43
3:33
52
3:32
56
14:29
34
47:151034
68B12Nick Stamper/ Steve Brockbank16:02
89
11:42
41
3:25
35
3:32
57
14:43
39
49:241140
49B12Malcolm Mawdsley/ Kris Killip14:01
61
11:51
47
3:40
63
3:22
29
14:50
40
2:0049:441243
Car 49 Penalty details:- 2:00 for 2:00 early at TC 2A
73B12Martin Lynch/ Rachel Medich15:06
81
12:56
73
3:37
59
3:31
52
15:08
43
50:181347
54B12Ian Winstanley/ Neil Bye13:40
54
12:26
62
4:42
77
3:29
50
17:21
58
51:381450
72B12Mark Knight/ Gary Hughes15:05
80
13:01
74
3:49
68
3:45
68
15:33
49
3:0054:131555
Car 72 Penalty details:- 3:00 for 3:00 early at TC 4B
70B12Neil Andrews/ David Atack15:30
85
13:16
79
3:55
72
3:45
67
18:48
62
55:141659
Class B9
57B9Matt Edwards/ Kevin Wilkins12:43
32
11:29
35
3:21
28
3:11
11
13:21
14
44:05115
90B9Nick Woodman/ Nicola Smith13:28
51
11:57
49
3:30
48
3:19
21
14:26
32
46:40229
84B9Ian Barrett/ Gavin Wright13:43
56
12:13
59
3:28
43
3:20
25
13:57
24
46:41330
58B9Garry Johnson/ Phill Bond13:31
52
12:12
57
3:26
37
3:21
27
14:41
38
47:11433
92B9Sian Beaty/ Julianne Antrobus14:27
71
12:38
65
3:50
69
3:42
66
15:14
47
49:51544
95B9Colin Smithson/ Jeff Alexander14:28
73
13:07
76
4:42
78
3:33
59
15:30
48
51:20649
61B9Julian Hope/ Martin Payne14:46
79
13:34
80
3:28
40
3:22
30
16:33
57
51:43751
89B9Chris Huddlestone/ Simon Goodwin14:45
78
13:50
82
3:40
64
3:39
64
15:54
53
51:48852
97B9Nick Morgan/ Shaun Leggott14:37
76
12:32
63
3:29
45
3:23
40
18:48
63
52:49953
93B9Dave Head/ Caroline Lodge15:49
87
14:05
83
3:54
71
3:49
71
16:10
55
53:471054
44B9Brian McGuinness/ Ian Harden15:13
82
13:05
75
3:38
60
3:39
63
18:48
60
54:231156
99B9Stephen Murray/ Garry Muir16:09
90
14:38
85
4:09
76
3:48
70
15:55
54
54:391257
96B9Andrew Irving/ Reg Irving16:00
88
14:47
87
3:55
73
3:51
72
16:11
56
54:441358
Class N1
74N1Jim Ward/ Mark Walker14:10
63
12:00
51
3:34
55
3:26
44
14:50
41
0:1048:10136
Car 74 Penalty details:- 0:10 for Early at MTC 1
Class N3
22N3Paul Benn/ Richard Cooke12:18
21
10:51
19
3:26
36
3:21
26
13:27
17
43:23112
76N3John Lloyd/ Steve Egglestone13:17
44
11:37
39
3:22
32
3:22
31
18:36
59
50:14245
Class N4
8N4Barry Groundwater/ Jude Wylie11:39
6
10:19
5
2:58
8
3:02
4
12:35
1
40:3313
6N4David Wright/ Shelley Rogerson11:14
3
10:02
3
2:51
3
3:03
5
13:32
18
40:4224
11N4Alex Allingham/ Mark Glennerster11:46
8
10:23
6
2:54
5
3:06
7
13:00
7
41:0936
24N4Jody Bowcott/ Anthony Palmer11:53
11
10:27
9
3:11
15
3:17
17
12:56
5
41:4448
36N4David Weston/ Neil Shanks12:21
24
10:45
18
3:16
26
3:16
14
13:04
11
42:4259
42N4Michael C. Curtis/ David N. Curtis12:25
25
11:18
30
3:22
29
3:16
15
13:23
16
43:44614
103N4Alex Taylor/ Barry Massey15:31
86
10:31
12
3:04
12
3:11
12
13:03
10
45:20719
21N4Lambros Limniotis/ Marios Vasiliades13:22
47
13:13
78
3:15
21
3:19
19
13:00
9
46:09826
Class WRC
2WRCDavid Bogie/ Kevin Rae10:37
1
9:37
1
2:49
1
2:57
1
12:54
3
38:5411
4WRCSteve Petch/ John Richardson11:40
7
10:18
4
3:02
9
3:00
2
12:53
2
40:5325

Times shown like this are notional or penalised and numbers in orange are the position on that Stage.

Stage 1
Coppermine1
Stage 2
Coppermine2
Stage 3
Pye Motors1
Stage 4
Pye Motors2
Stage 5
MTP Media 1

These results became Final on Saturday 8th December 2007 at 17:15 GMT

2 = 2 wheel drive