Furness District Motor Club - Grizedale Stages Rally 2019

Final Stage Times in Position Order to SS 3 Finish

Car Cls Crew123 Penalty Total Cls
Pos
O/A
Pos
4Class 5Jock Armstrong/ Cameron Fair10:189:422:4122:4111
3Class 5Thomas Preston/ Carl Williamson10:229:532:3622:5122
1Class 5Ollie Mellors/ Ian Windress9:5510:212:3922:5533
2Class 5Stephen Petch/ Michael Wilkinson10:329:502:3622:5844
5Class 5Charles Payne/ Patrick Walsh10:349:592:3923:1255
17Class 5Seb Perez/ Alex Lee10:3710:082:4223:2766
11Class 5Alan Carmichael / Claire Williams11:0910:182:4824:1577
7Class 5Daniel Hiorns/ Chris Purvis10:5710:392:5124:2788
9Class 5Phillip Pickard/ Simon Pickard11:0710:282:5224:2799
14Class 5Gary Tomlinson / Liam Whiteley11:0410:362:4924:291010
20Class 5John Rintoul/ Ross Hynd11:2110:462:5425:011111
31Class 5Trevor Mcconnell / Dean O Sullivan11:1910:592:5225:101212
35Class 3John Lowe/ Dave Robson11:2410:532:5725:14113
19Class 5Simon Green/ Andrew Thorpe11:3310:522:5925:241314
10Class 5Simon Bowen / Richard Robinson 11:2611:042:5725:271415
27Class 2Barry Lindsay/ Caroline Lodge11:3711:023:0125:40116
25Class 2Mark Shaw/ James Coxon11:3511:082:5825:41217
16Class 5Steve Petch/ John Richardson11:4811:042:5625:481518
23Class 4Mike Wolff/ Mark Twiname11:4311:113:0125:55119
28Class 2Bobby Mitchell/ Rhys Stoneman11:4311:173:0326:03320
26Class 3Andrew Robinson/ Kev Wilson 11:5411:122:5826:04221
37Class 5Nick Taylor/ Helen Harkness11:5111:193:0126:111622
22Class 5Mark Holmes / Craig Simkiss11:3811:323:0226:121723
32Class 3Iwan Roberts Jnr/ Steve Griffith11:5611:153:0126:12324
44Class 1Pete Gorst/ Phil King12:2211:253:1327:00125
39Class 3Will Midgley/ Geoff Maybank13:0211:352:4427:21426
59Class 3Benjamin Smith/ Phill Spurge 11:5611:213:041:0027:21527
Car 59 Penalty details:- 1:00 for 1:00 early at TC 1
53Class 2Joel David Simpson/ Shannon Turnbull12:3611:423:1127:29428
47Class 2Dan Jones/ Cyril Jones12:3111:533:1527:39529
51Class 3Ian Barnes/ Emma Morrison12:3011:543:1627:40630
50Class 4Ben Jemison/ James Dixon12:3411:573:1927:50231
45Class 2Caroline Carslaw/ Charley Sayer-Payne12:4112:003:1427:55632
46Class 1Phil Lilley/ John Ellwood12:5212:003:1528:07233
54Class 1David Barr/ Neil Mitchell-Hunter12:3812:093:2228:09334
36Class 3Graham Bruce / David Aitken 12:5812:133:1228:23735
57Class 2Jonathan MacDonald/ Chris Wareham12:5512:093:3128:35736
40Class 5Andy Graham/ Ryan Graham14:2511:213:0128:471837
34Class 2Bryan Gibson/ Katy Mashiter13:1512:153:2128:51838
48Class 3John Brownie/ Gordon Ritchie12:5612:323:2628:54839
56Class 3Alexander Ian Milne/ Dawn Milne13:3012:483:2829:46940
64Class 3Matthew Robinson/ Graham Wilcock10:4216:502:4130:131041
63Class 2Tom Harrison/ Marcus Pomfret14:0912:543:3530:38942
52Class 3Jason Metcalfe/ David Batley14:2713:223:3831:271143
41Class 5Hugh Brunton/ Richard Simmonds11:3811:069:2832:121944
62Class 1Dave Head/ Lewis Griffiths15:2114:303:5933:50445
49Class 3Tony Walker/ Dave Read15:0616:503:5735:531246
15Class 5James Ford/ Dale Bowen17:2413:402:5613:0047:002047
Car 15 Penalty details:- 13:00 for 13:00 early at TC 3

Times shown like this are notional or penalised

Stage 1
Grizedale North
8.70 miles
Stage 2
Grizedale South
8.42 miles
Stage 3
Broughton Moor 1
2.21 miles

These results became Final on Saturday 7th December 2019 at 3:55pm GMT