Car Cls Crew12345 Penalty Total Cls
Pos
O/A
Pos
Class Class 1
44Class 1Pete Gorst/ Phil King
31
  12:22
27
  11:25
32
  3:13
32
  3:12
25
  25:07
55:19122
54Class 1David Barr/ Neil Mitchell-Hunter
36
  12:38
37
  12:09
39
  3:22
38
  3:16
24
  25:02
56:27224
46Class 1Phil Lilley/ John Ellwood
38
  12:52
35
  12:00
34
  3:15
35
  3:14
28
  25:41
57:02329
62Class 1Dave Head/ Lewis Griffiths
50
  15:21
46
  14:30
46
  3:59
44
  3:56
39
  31:05
1:08:51437
Class Class 2
27Class 2Barry Lindsay/ Caroline Lodge
20
  11:37
15
  11:02
23
  3:01
24
  2:57
12
  23:13
51:50111
25Class 2Mark Shaw/ James Coxon
18
  11:35
19
  11:08
19
  2:58
18
  2:55
13
  23:24
52:00212
28Class 2Bobby Mitchell/ Rhys Stoneman
24
  11:43
23
  11:17
28
  3:03
26
  2:59
21
  24:19
53:21318
45Class 2Caroline Carslaw/ Charley Sayer-Payne
37
  12:41
34
  12:00
33
  3:14
33
  3:12
10
  22:52
53:59421
47Class 2Dan Jones/ Cyril Jones
33
  12:31
31
  11:53
35
  3:15
31
  3:11
29
  25:45
56:35525
53Class 2Joel David Simpson/ Shannon Turnbull
35
  12:36
30
  11:42
30
  3:11
29
  3:07
32
  26:10
56:46627
63Class 2Tom Harrison/ Marcus Pomfret
45
  14:09
43
  12:54
43
  3:35
42
  3:29
34
  28:44
1:02:51734
Class Class 3
35Class 3John Lowe/ Dave Robson
14
  11:24
13
  10:53
18
  2:57
20
  2:55
18
  23:55
52:04113
26Class 3Andrew Robinson/ Kev Wilson
27
  11:54
21
  11:12
20
  2:58
19
  2:55
14
  23:29
52:28215
51Class 3Ian Barnes/ Emma Morrison
32
  12:30
32
  11:54
36
  3:16
37
  3:16
30
  26:02
56:58328
36Class 3Graham Bruce / David Aitken
41
  12:58
39
  12:13
31
  3:12
34
  3:13
26
  25:33
57:09430
48Class 3John Brownie/ Gordon Ritchie
40
  12:56
41
  12:32
40
  3:26
39
  3:22
33
  28:02
1:00:18531
59Class 3Benjamin Smith/ Phill Spurge
29
  11:56
26
  11:21
29
  3:04
28
  2:59
37
  30:13
1:001:00:33632
Car 59 Penalty details:- 1:00 for 1:00 early at TC 1
64Class 3Matthew Robinson/ Graham Wilcock
7
  10:42
49
  16:50
6
  2:41
6
  2:40
5
  22:01
6:001:00:54733
Car 64 Penalty details:- 6:00 for 6:00 early at TC 4C
52Class 3Jason Metcalfe/ David Batley
48
  14:27
44
  13:22
44
  3:38
43
  3:42
36
  29:54
1:05:03835
49Class 3Tony Walker/ Dave Read
49
  15:06
48
  16:50
45
  3:57
46
  9:28
38
  30:29
1:15:50938
56Class 3Alexander Ian Milne/ Dawn Milne
44
  13:30
42
  12:48
41
  3:28
41
  3:28
35
  29:06
14:001:16:201039
Car 56 Penalty details:- 14:00 for 14:00 early at TC 4B
Class Class 4
23Class 4Mike Wolff/ Mark Twiname
23
  11:43
20
  11:11
22
  3:01
21
  2:56
16
  23:48
52:39116
50Class 4Ben Jemison/ James Dixon
34
  12:34
33
  11:57
37
  3:19
36
  3:14
27
  25:36
56:40226
Class Class 5
1Class 5Ollie Mellors/ Ian Windress
1
  9:55
7
  10:21
3
  2:39
2
  2:38
1
  20:25
45:5811
4Class 5Jock Armstrong/ Cameron Fair
2
  10:18
1
  9:42
5
  2:41
4
  2:38
3
  21:24
46:4322
2Class 5Stephen Petch/ Michael Wilkinson
4
  10:32
2
  9:50
1
  2:36
3
  2:38
2
  21:11
46:4733
17Class 5Seb Perez/ Alex Lee
6
  10:37
5
  10:08
7
  2:42
11
  2:46
8
  22:26
48:3944
11Class 5Alan Carmichael / Claire Williams
11
  11:09
6
  10:18
9
  2:48
7
  2:43
4
  21:59
48:5755
7Class 5Daniel Hiorns/ Chris Purvis
8
  10:57
10
  10:39
11
  2:51
9
  2:46
6
  22:25
49:3866
14Class 5Gary Tomlinson / Liam Whiteley
9
  11:04
9
  10:36
10
  2:49
10
  2:46
7
  22:26
49:4177
9Class 5Phillip Pickard/ Simon Pickard
10
  11:07
8
  10:28
12
  2:52
8
  2:45
9
  22:41
49:5388
10Class 5Simon Bowen / Richard Robinson
16
  11:26
16
  11:04
17
  2:57
14
  2:51
11
  23:10
51:2899
20Class 5John Rintoul/ Ross Hynd
13
  11:21
11
  10:46
14
  2:54
16
  2:54
15
  23:45
51:401010
19Class 5Simon Green/ Andrew Thorpe
17
  11:33
12
  10:52
21
  2:59
15
  2:53
17
  23:49
52:061114
22Class 5Mark Holmes / Craig Simkiss
21
  11:38
28
  11:32
27
  3:02
23
  2:57
20
  24:07
53:161217
16Class 5Steve Petch/ John Richardson
25
  11:48
17
  11:04
16
  2:56
17
  2:55
23
  24:50
53:331319
37Class 5Nick Taylor/ Helen Harkness
26
  11:51
24
  11:19
25
  3:01
22
  2:56
22
  24:42
53:491420
40Class 5Andy Graham/ Ryan Graham
47
  14:25
25
  11:21
26
  3:01
25
  2:58
19
  24:04
55:491523
41Class 5Hugh Brunton/ Richard Simmonds
22
  11:38
18
  11:06
47
  9:28
45
  9:28
31
  26:07
1:07:471636

Times shown like this are notional or penalised and numbers like this are the position on that Stage.

Stage 1
Grizedale North
8.70 miles
Stage 2
Grizedale South
8.42 miles
Stage 3
Broughton Moor 1
2.21 miles
Stage 4
Broughton Moor 2
2.21 miles
Stage 5
Grizedale
17.68 miles

These results became Final on Saturday 7th December 2019 at 15:55 GMT

Download PDF documents  - These will be available on non-event days.