Furness District Motor Club - Grizedale Stages Rally 2018

Final Stage Times in Class Order with Positions to SS 2 Finish

Car Cls Crew12 Penalty Total Cls
Pos
O/A
Pos
Class Class 1
48Class 1Steve Black/ Paul Morris22:44
27
3:16
56
26:00128
60Class 1Eliot Retallick/ Emily Retallick23:39
40
3:05
38
26:44236
79Class 1Rob Richards/ Wendy Gibson24:32
48
3:15
55
27:47345
77Class 1James Johns/ Paul Watkins25:58
59
3:20
59
29:18455
78Class 1David Barr/ Neil Mitchel Hunter25:42
58
3:29
63
2:0031:11560
Car 78 Penalty details:- 2:00 for 2:00 early at TC 2
80Class 1Dave Head/ Matthew Hewlett30:30
68
4:08
66
34:38664
Class Class 2
36Class 2Mark Shaw/ James Coxon 22:01
18
2:56
25
24:57119
31Class 2Barry Lindsay/ Caroline Lodge22:19
22
2:54
22
25:13222
43Class 2Philip Clarke/ Gareth Parry23:28
37
3:06
41
26:34334
70Class 2Rob Graham/ Helen Harkness23:38
39
3:10
49
26:48437
37Class 2Ross Hughes/ Steven Brown23:48
42
3:04
35
26:52539
62Class 2David Gathercole / Kirsty Beckwith 24:03
44
3:05
39
27:08641
64Class 2Donald Peacock/ Scott Peacock24:32
46
3:11
50
27:43744
56Class 2Mike Axford/ Dave Thomason24:43
50
3:12
51
27:55846
44Class 2Bryan Gibson/ Katy Mashiter24:43
49
3:17
57
28:00947
71Class 2Fraser Smith/ Ian Parker24:44
51
3:19
58
28:031049
72Class 2Dave Jackson/ Andrew Simon Martin24:57
54
3:13
53
28:101152
74Class 2Karl Knox/ Andy Brown26:42
61
3:25
60
30:071257
76Class 2Bryan Gourlay/ Scott Gourlay26:56
63
3:29
62
30:251358
69Class 2Christopher Marlow/ Adam Evans27:42
65
3:38
65
31:201461
66Class 2Paul Rawson/ Paul Wild24:32
47
 24:321567
Class Class 3
25Class 3Alan Walker/ John Connor21:27
13
2:51
19
24:18113
34Class 3Dave Forrest/ Charlile Carter22:05
20
3:02
32
25:07221
20Class 3Marcus Noble/ Helen Noble22:45
28
2:55
23
25:40326
11Class 3Lee Ashberry/ John Pickavance23:04
31
2:58
27
26:02429
57Class 3A Douglas Watt/ Callum Shanks23:25
36
3:06
42
26:31533
55Class 3Walter Henderson/ Jim Kinloch23:34
38
3:10
48
26:44635
42Class 3Tim Metcalfe/ Caron Tomlinson24:14
45
3:08
44
27:22742
54Class 3Duncan Ferguson/ Alexander Murphy23:16
33
3:09
46
1:0027:25843
Car 54 Penalty details:- 1:00 for 1:00 early at TC 2
65Class 3John Brownie/ Gordon Ritchie24:55
53
3:08
45
28:03950
19Class 3Ashley Hodge/ Steve Pugh34:07
70
3:01
30
37:081065
67Class 3Darren Martin/ Peter Johnson32:08
69
3:12
52
10:0045:201166
Car 67 Penalty details:- 10:00 for 10:00 early at TC 1A
Class Class 4
18Class 4Adrian Hetherington/ Cathal Mulgrew21:20
12
2:44
9
24:04112
41Class 4Andy Turner/ Steve Harris22:23
23
3:01
31
25:24223
26Class 4Vivian Hamiill / Andrew Grennan 25:14
56
2:47
15
28:01348
50Class 4Ernie Lee / Patricia Milligan24:52
52
3:14
54
28:06451
Class Class 5
2Class 5Stephen Petch/ Michael Wilkinson19:52
1
2:34
2
22:2611
5Class 5Jock Armstrong/ Cameron Fair20:00
2
2:38
5
22:3822
1Class 5Josh Moffett/ Keith Moriarty20:10
3
2:31
1
22:4133
7Class 5John Wink/ John Forrest20:18
4
2:34
3
22:5244
4Class 5Thomas Preston/ Carl Williamson 20:33
5
2:36
4
23:0955
6Class 5Russ Thompson/ Andy Murphy20:34
6
2:39
6
23:1366
8Class 5Peter M Stephenson/ Patrick Walsh 20:46
7
2:44
7
23:3077
82Class 5Ian Bainbridge/ Giles Dykes20:55
8
2:46
12
23:4188
22Class 5Martin Scott/ Daniel Forsyth20:59
9
2:47
13
23:4699
10Class 5Alan Carmichael/ Ivor Lamont21:03
10
2:48
17
23:511010
14Class 5Gary Tomlinson/ Tom Murphy21:11
11
2:44
8
23:551111
33Class 5Craig Cameron/ Rhys Stoneman21:34
14
2:46
11
24:201214
12Class 5Bruce Mccombie/ Michael Coutts21:37
15
2:45
10
24:221315
24Class 5Keith Morris/ Terry Mallin21:41
16
2:47
14
24:281416
35Class 5Paul McCann/ Chris Williams21:54
17
2:58
28
24:521517
30Class 5John Rintoul/ Ross Hynd22:03
19
2:53
21
24:561618
23Class 5Daniel Hiorns/ Chris Purvis22:10
21
2:52
20
25:021720
28Class 5Simon Green/ Andrew Thorpe22:38
26
2:50
18
25:281824
16Class 5Steve Petch/ John Richardson22:36
25
2:57
26
25:331925
46Class 5Robert Harkness/ Michael Curry22:50
29
2:55
24
25:452027
53Class 5Jan Budge/ Bruce Lindsay23:16
32
3:03
34
26:192130
38Class 5Andy Graham/ Ryan Graham23:22
35
3:02
33
26:242231
49Class 5Ian Tippett/ Andy Rowe23:20
34
3:05
37
26:252332
63Class 5Keith Gapper/ Jordan Wilkinson23:46
41
3:04
36
26:502438
52Class 5Graham Gaskell/ Dave Gibson23:49
43
3:07
43
26:562540
73Class 5Billy Thomson/ Steve Perry25:08
55
3:05
40
28:132653
47Class 5Daniel James Cowell/ Liam Andrew Whiteley 25:27
57
3:10
47
28:372754
68Class 5Ian Perkins/ Geoff Holmes26:14
60
3:28
61
29:422856
75Class 5Craig Callander/ Paul Barbet27:37
64
3:32
64
31:092959
40Class 5Trevor Gamble/ John Young29:06
66
3:00
29
32:063062
27Class 5Alun Pearson/ Sam Spencer29:53
67
2:47
16
32:403163

Times shown like this are notional or penalised and numbers in orange are the position on that Stage.

Stage 1
Grizedale 1
17.06 miles
Stage 2
Broughton Moor 1
2.23 miles

These results became Final on Saturday 8th December 2018 at 15:50 GMT