Clitheroe & District Motor Club - Primrose Trophy Rally 2018

Final Penalties in Class Order with Positions to SR 4 - First Half

Car Cls CrewMTC
1
MTC
2
SR
1
IRC
1A
IRC
1B
IRC
1C
IRC
1D
ER
1
SR
2
IRC
2A
ER
2
SR
3
IRC
3A
ER
3
SR
4
Route
Checks
Other
Pens
Total Cls
Pos
O/A
Pos
Class E
12EDan Sedgwick/ Sam Ambler2:13
5
0:25
9
0:32
3
0:13
3
3:2313
6EStuart Newby/ Sam Spencer2:38
6
4
1:38
11
0:54
7
5:1025
19EKris Coombes/ Louis Baines3:01
8
0:31
10
0:41
4
1:16
9
5:2936
11EHoward Price/ Mr Richard Bestwick2:56
7
21:28
18
1:15
6
1:13
8
8:5249
17EDavid Wainwright/ Yvonne Wainwright13:56
12
2:42
23
1:24
9
1:45
14
10:47511
14EDominic mctear / Jonathon Webb 33:48
11
1:26
17
11:32
27
11:55
15
5:0027:41623
7EMark Standen/ Stephen Frost               732
13ESimon Harris/ Brian Cammack               833
Class M
1MRichard Hunter/ Gary Evans1:13
1
1
0:25
1
0:10
2
1:4811
2MMatt Flynn/ Rob Bryn Jones1:52
2
2
0:28
2
1
2:2022
3MAnthony Harrison/ Paul Taylor2:09
4
0:20
8
1:17
7
0:50
4
4:3634
8MJem Dale/ James Chaplin3:12
9
0:09
6
1:18
8
0:53
6
5:3247
10MAndy Ritchie/ Terance Martin4:27
14
1:24
16
0:52
5
1:23
11
8:0658
9MMark Johnson/ Steven Butler4:58
15
1:50
21
1:35
10
2:15
20
10:38610
4MStan Featherstone/ Sasha Heriot1:56
3
3
26:19
28
0:52
5
29:07724
5MMatthew Jones/ Richard Morris               831
Class N
29NChris Hewlett/ Matthew Hewlett6:11
18
1:17
14
1:44
12
22:00
16
13:12112
38NCharles Andrews/ Danny Cookson9:17
29
10:53
11
2:01
15
11:32
13
15:43216
37NBen Mitton/ Levi Nicholson7:09
24
1:42
19
4:52
25
12:09
19
16:52318
33NDavid Gillibrand ( Jak )/ David Gillibrand ( Fats )616:52
22
0:18
7
1:44
13
22:00
17
19:54420
31NDan Fox/ Leah Brown8:30
27
24:42
27
4:25
23
1:32
12
21:09521
36NPeter Sharples/ Ben Coombes8:26
25
1:47
20
12:55
21
18:14
27
23:22622
34NBob Oates/ Jim Oates7:09
23
1:11
13
2:16
16
1F 1F
30
2F 10:36726
30NAndrew Williams/ Lauren Crook48:47
28
8:45
28
1F
29
1F 1F 1F
28
1F 5:005F 26:32828
32NPaul Pendleton/ James McDonald63:32
10
1F
29
1F 1F 1F
30
1F 1F 1F
29
1F 10:008F 19:32929
35NRussell Starkie/ Elliott Shaw1F 1F 1F 1F
30
1F 1F
30
1F 15:04
26
124:17
26
4F 1:35:0011F 1:57:211030
Class S
21SPhil Davies/ Jon Lunn5:16
16
3:56
25
2:19
17
2:32
21
14:03113
28SRichard Henman/ John Taylor6:48
21
2:00
22
2:33
19
3:13
24
14:34214
27SMark Travis/ Paul Turton26:13
19
3:07
24
1:57
14
2:05
18
15:22315
25SStephen Holmes/ Ben Holmes4:03
13
40:57
12
3:28
22
3:16
25
15:44417
20SSteve Flynn/ Sam Coombes6:18
20
31:22
15
4:27
24
2:42
22
17:49519
22SIan Swallow/ James Swallow8:29
26
11
5
2:42
20
2:59
23
10:0035:10625
24SDavid Pedley/ Grace Pedley5:44
17
14:34
26
5F 2:25
18
1:22
10
5F 15:05727
23SIan Tunney/ Luke Tunney               834

Times shown like this are notional or penalised and numbers in orange are the position on that Test.

These results became Final on Sunday 25th March 2018 at 09:20 BST