Lindholme Motor Sports Club & Slaithwaite Motor Club - Vale of York Stages Rally 2016

Final Stage Times in Class Order to SSA 10

Car Cls Crew123456789 Penalty Total Cls
Pos
O/A
Pos
Class 0
560Jonathan Peter Lee/ Andy Johnson12:5212:119:4810:4510:1510:046:276:2210:311:29:15126
590Josie Forman / Chris Sheridan13:3313:119:4811:5011:1810:506:456:3810:571:34:50230
Class 1
391Alex Mill/ Ryan Watkins11:2110:539:339:329:159:085:475:459:281:20:42117
501Paddy Homan/ Thomas Homan11:2610:529:489:349:149:095:495:479:501:21:29219
571Stewart Holmes/ Steven Holmes12:4212:179:4810:5710:2910:176:386:4111:041:30:53329
371John Godbehere/ Ryan Godbehere11:2430:009:4830:009:309:155:575:469:582:01:38433
Class 2
182Matt Wood / Riki Musson 10:3610:119:009:008:328:225:235:188:391:15:0116
242Stephen Oade/ Joe Oade10:3710:189:109:119:008:475:325:309:071:17:1229
282Mike Thornton/ Dave Scrimgour11:2310:559:469:399:259:115:545:529:261:21:31320
512Lorraine Leeming/ Karen Fitz-Simon11:2011:089:489:479:179:075:535:479:351:21:42421
462Thomas James Hyde/ Harry Stubbs11:4211:109:4810:019:479:095:535:489:441:23:02522
542William Routledge/ Joshua Routledge11:3111:139:489:599:479:215:555:559:371:23:06623
442David Forrester/ Ian Jones11:4511:349:4810:039:339:236:045:579:421:23:49724
452Christopher Newlove/ Linda White11:5211:389:4810:119:359:266:015:5815:001:29:29827
262Paul Rees/ Paul Briggs10:4110:149:018:488:429:215:2530:0030:002:02:12934
482Paul Amey/ Jayme Cooper12:4230:0030:0030:0010:119:556:156:0910:222:25:341035
Class 3
113Mick Davey/ David Batley10:389:588:548:478:328:185:215:168:491:14:3315
163Nick Kitching/ Andrew Trollope10:2810:249:249:068:588:375:295:258:521:16:4328
233Stephen Booth/ Catherine Booth10:5410:229:039:068:528:365:315:279:451:17:36310
193Mark Booth/ Colin Tombs11:0910:509:379:468:488:435:335:299:121:19:07413
353Alan Hick/ Philip Hewson 11:1610:559:489:279:148:585:465:419:261:20:31515
423Stewart Scott/ Mark Casey11:3210:599:489:189:108:595:385:369:391:20:39616
253Kevin Franks/ Craig Walley30:0010:169:079:068:418:295:275:208:511:35:17731
Class 4
214Peter Outram/ Jemma Outram10:5510:359:179:268:508:445:355:309:051:17:57111
404John Moore/ Peter Mclachlan12:3812:139:4810:2010:209:586:236:1410:251:28:19225
604Ian Cooper/ Chris Boulstridge11:5511:159:489:4511:3214:006:035:559:461:29:59328
Class 5
15David Welch/ Connor Tolson9:529:348:218:207:597:545:024:578:101:10:0911
45Dave Hornbrook/ Matthew Sample10:079:508:318:318:128:055:055:018:201:11:4222
25Ian Tiffany/ Jack Shephard10:149:538:348:388:118:025:105:078:291:12:1833
145Steve Adamson/ Marcus Blenkinsop10:3010:108:518:458:258:195:195:168:361:14:1144
315Gavin Parry/ Graham Hepworth10:4310:149:129:048:388:315:235:229:101:16:1757
305Chris Walker / Mark Draper 10:5910:319:319:278:598:495:405:339:061:18:35612
335Rob Fisher/ Adam Lawrence11:1010:559:329:249:038:585:445:379:131:19:36714
525Dennis Sanford/ Adam Sutton12:0110:549:489:309:169:025:395:429:161:21:08818
155Errol Bairstow/ Shaun Wilson10:4510:269:0230:008:478:305:275:208:481:37:05932

Times shown like this are notional or penalised

Stage 1
8.26 miles
Stage 2
8.26 miles
Stage 3
7.44 miles
Stage 4
7.44 miles
Stage 5
6.99 miles
Stage 6
6.99 miles
Stage 7
4.59 miles
Stage 8
4.59 miles
Stage 9
7.09 miles

These results became Final on Sunday 11th September 2016 at 6:10pm BST