Furness District Motor Club - Coppermines Grizedale Stages Rally 2014

Final Overall Results in Starting Order to TC 1

Car
Num
Cls Crew Car Total
Penalty
Cls
Pos
O/A
Pos
1Class 5Alex Allingham/ Chris WilliamsSubaru Impreza N1011
2Class 5Paul Bird/ Aled DaviesFord Focus 07 WRC22
3Class 5Charles Payne/ Andrew RougheadFord Fiesta33
4Class 5Peter Stephenson/ Ian WindressFord Focus44
5Class 5Stephen Petch/ Michael WilkinsonFord Fiesta R5+55
6Class 5Daniel O'Brien/ James O'BrienFord Focus66
7Class 5Donnie MacDonald/ Andrew FalconerMitsubishi Evo 977
8Class 5Oliver Mellors/ Alex LeeProton Satria Neo88
9Class 5Gary Tomlinson / Stephen ThompsonSubaru Impreza99
10Class 5Peter Taylor/ Jack MortonFord Fiesta S24001010
11Class 5Thomas Preston/ Jamie Forrest Ford Focus WRC1111
12Class 5Steve Petch/ John RichardsonMitsubishi Evo 91212
13Class 5Wayne Sisson/ Neil ShanksMitsubishi Lancer E101313
14Class 5Paul Benn/ Richard CookeFord Focus WRC021414
15Class 5James Ford/ Michael GilbeySubaru Impreza 1515
16Class 5Fraser Wilson/ Jane NicolMitsubishi Evo 91616
17Class 5Andrew Gallacher/ Josh DavisonMitsubishi Evo 91717
18Class 1Mat Smith/ Giles DykesProton Satria118
19Class 3Marcus Noble/ Helen HallFord Escort MK2119
20Class 3Peter Smith/ Patrick WalshFord Escort Mk1220
21Class 2Barry Lindsay/ Michael LindsayPeugeot 206121
22Class 5David Gathercole/ Cat LundMitsubishi Evo 61822
23Class 5Kevin Robertson/ Murray StrachanMitsubishi Evo1923
25Class 3Duncan Ferguson/ Janice FergusonFord Escort BDG324
26Class 5Simon Dalton/ Steve TurveySubaru Impreza2025
27Class 5Tony Thompson/ Paul HudsonSubaru Impreza2126
28Class 5Billy Thomson/ Sean DuffyMitsubishi Evo 92227
29Class 4Garry Cooper/ Jon RileyLotus Sunbeam128
30Class 5Paul Bonas / Craig Cameron Subaru Impreza 2329
31Class 5Ian Baumgart/ Mark FisherSubaru Impreza2430
32Class 5Tony Larkin/ Laurie WalkerSubaru Impreza2531
33Class 2Mark Shaw/ James CoxonTalbot Sunbeam232
34Class 5Nick Taylor/ Paul GribbenSubaru Impreza2633
35Class 2James Hall/ Alex Benn Peugeot 205 RWD334
36Class 5David Crozier/ Graeme RumneyMitsubishi Evo 22735
38Class 5Mark Goodfellow/ Tony VartMitsubishi Lancer Evolution 62836
39Class 1Graham Gaskell/ Steve HeadVauxhall Nova SRi237
40Class 3David Edwards/ Caroline LodgeVauxhall Astra Mk 3 Gsi438
41Class 3Sion Matthews/ Endaf Daviesvauxhall Astra539
42Class 2Duncan Campbell/ Gavin ChisholmHonda Civic440
43Class 2Acky Curran/ Heather GrisedaleVauxhall Corsa541
45Class 2David Benson/ Steven BensonHonda Civic642
46Class 4Chris Marlow/ Brian HodgsonBMW 318 Compact243
47Class 4Graham Goodall / Peter GilbertBMW 325i344
48Class 1Jonathan Atkinson/ Andrew StoreyTalbot Sunbeam345
50Class 2Chris Melling/ Dave RileyPeugeot 205 GTi746
51Class 1Dave Head/ Andy Darlington Suzuki Super Swift 447
52Class 1Amanda Cornforth-Smith/ Derek CornforthFord Ka548
53Class 1Steve Green / Callum BendallNissan Micra649
54Class 1James Johns/ John ThorntonSkoda Felicia750
56Class 5Darren Martin/ Daniel HurstMitsubishi Evo 92951

These results became Final on Saturday 22nd November 2014 at 16:54 GMT