Furness District Motor Club - Coppermines Grizedale Stages Rally 2014

Final Overall Results in Starting Order to TC 5

Car
Num
Cls Crew Car Total
Penalty
Cls
Pos
O/A
Pos
1Class 5Alex Allingham/ Chris WilliamsSubaru Impreza N1024:3122
2Class 5Paul Bird/ Aled DaviesFord Focus 07 WRC24:1711
3Class 5Charles Payne/ Andrew RougheadFord Fiesta25:1077
4Class 5Peter Stephenson/ Ian WindressFord Focus25:3099
5Class 5Stephen Petch/ Michael WilkinsonFord Fiesta R5+24:5044
6Class 5Daniel O'Brien/ James O'BrienFord Focus26:351414
7Class 5Donnie MacDonald/ Andrew FalconerMitsubishi Evo 926:401516
8Class 5Oliver Mellors/ Alex LeeProton Satria Neo25:0266
9Class 5Gary Tomlinson / Stephen ThompsonSubaru Impreza26:221212
10Class 5Peter Taylor/ Jack MortonFord Fiesta S240024:5155
11Class 5Thomas Preston/ Jamie Forrest Ford Focus WRC27:071718
12Class 5Steve Petch/ John RichardsonMitsubishi Evo 926:311313
13Class 5Wayne Sisson/ Neil ShanksMitsubishi Lancer E1025:401010
14Class 5Paul Benn/ Richard CookeFord Focus WRC0225:1588
15Class 5James Ford/ Michael GilbeySubaru Impreza 26:581617
16Class 5Fraser Wilson/ Jane NicolMitsubishi Evo 925:411111
17Class 5Andrew Gallacher/ Josh DavisonMitsubishi Evo 924:4733
18Class 1Mat Smith/ Giles DykesProton Satria26:40115
19Class 3Marcus Noble/ Helen HallFord Escort MK227:37119
20Class 3Peter Smith/ Patrick WalshFord Escort Mk128:12224
21Class 2Barry Lindsay/ Michael LindsayPeugeot 20628:20227
22Class 5David Gathercole/ Cat LundMitsubishi Evo 63:02
23Class 5Kevin Robertson/ Murray StrachanMitsubishi Evo27:501921
25Class 3Duncan Ferguson/ Janice FergusonFord Escort BDG29:48538
26Class 5Simon Dalton/ Steve TurveySubaru Impreza28:292229
27Class 5Tony Thompson/ Paul HudsonSubaru Impreza31:132540
28Class 5Billy Thomson/ Sean DuffyMitsubishi Evo 928:482334
29Class 4Garry Cooper/ Jon RileyLotus Sunbeam3:05
30Class 5Paul Bonas / Craig Cameron Subaru Impreza 27:431820
31Class 5Ian Baumgart/ Mark FisherSubaru Impreza5:48
32Class 5Tony Larkin/ Laurie WalkerSubaru Impreza29:052436
33Class 2Mark Shaw/ James CoxonTalbot Sunbeam28:30430
34Class 5Nick Taylor/ Paul GribbenSubaru Impreza3:18
35Class 2James Hall/ Alex Benn Peugeot 205 RWD28:36531
36Class 5David Crozier/ Graeme RumneyMitsubishi Evo 234:452642
38Class 5Mark Goodfellow/ Tony VartMitsubishi Lancer Evolution 628:162126
39Class 1Graham Gaskell/ Steve HeadVauxhall Nova SRi30:00
40Class 3David Edwards/ Caroline LodgeVauxhall Astra Mk 3 Gsi28:39432
41Class 3Sion Matthews/ Endaf Daviesvauxhall Astra28:15325
42Class 2Duncan Campbell/ Gavin ChisholmHonda Civic28:22328
43Class 2Acky Curran/ Heather GrisedaleVauxhall Corsa27:50122
45Class 2David Benson/ Steven BensonHonda Civic28:54635
46Class 4Chris Marlow/ Brian HodgsonBMW 318 Compact36:59143
47Class 4Graham Goodall / Peter GilbertBMW 325i33:15
48Class 1Jonathan Atkinson/ Andrew StoreyTalbot Sunbeam30:27439
50Class 2Chris Melling/ Dave RileyPeugeot 205 GTi3:33
51Class 1Dave Head/ Andy Darlington Suzuki Super Swift 39:50644
52Class 1Amanda Cornforth-Smith/ Derek CornforthFord Ka29:14337
53Class 1Steve Green / Callum BendallNissan Micra28:40233
54Class 1James Johns/ John ThorntonSkoda Felicia32:21541
56Class 5Darren Martin/ Daniel HurstMitsubishi Evo 928:002023

These results became Final on Saturday 22nd November 2014 at 16:54 GMT