Furness District Motor Club - Coppermines Grizedale Stages Rally 2014

Final Stage Times in Class Order to SS 5 Finish

Car Cls Crew12345 Penalty Total Cls
Pos
O/A
Pos
Class Class 1
18Class 1Mat Smith/ Giles Dykes2:572:5710:2210:2410:0736:47114
53Class 1Steve Green / Callum Bendall3:123:0111:0911:1810:5739:37231
52Class 1Amanda Cornforth-Smith/ Derek Cornforth3:083:1211:1711:3711:3840:52337
48Class 1Jonathan Atkinson/ Andrew Storey3:273:1911:4411:5711:4842:15439
54Class 1James Johns/ John Thornton3:293:3012:3412:4812:3344:54541
51Class 1Dave Head/ Andy Darlington 3:583:5613:4018:1613:4653:36644
Class Class 2
43Class 2Acky Curran/ Heather Grisedale3:053:0210:3811:0510:4738:37122
42Class 2Duncan Campbell/ Gavin Chisholm3:063:0111:0911:0610:3638:58224
21Class 2Barry Lindsay/ Michael Lindsay3:043:0211:0311:1110:5639:16328
33Class 2Mark Shaw/ James Coxon3:103:0611:0211:1210:5239:22429
35Class 2James Hall/ Alex Benn 3:143:0911:0611:0710:5839:34530
45Class 2David Benson/ Steven Benson3:193:1011:1211:1310:5039:44633
Class Class 3
19Class 3Marcus Noble/ Helen Hall3:022:5910:4710:4910:4238:19120
41Class 3Sion Matthews/ Endaf Davies3:143:0710:4911:0510:4138:56223
20Class 3Peter Smith/ Patrick Walsh3:073:0410:5411:0710:5739:09326
40Class 3David Edwards/ Caroline Lodge3:083:0611:0811:1711:1339:52434
25Class 3Duncan Ferguson/ Janice Ferguson3:223:2011:3211:3411:2741:15538
Class Class 4
46Class 4Chris Marlow/ Brian Hodgson3:253:1911:5918:1612:2249:21143
Class Class 5
2Class 5Paul Bird/ Aled Davies2:412:379:249:359:2133:3811
1Class 5Alex Allingham/ Chris Williams2:412:389:339:399:3134:0222
5Class 5Stephen Petch/ Michael Wilkinson2:432:439:409:449:1834:0833
17Class 5Andrew Gallacher/ Josh Davison2:462:419:369:449:3134:1844
10Class 5Peter Taylor/ Jack Morton2:442:459:339:499:3134:2255
8Class 5Oliver Mellors/ Alex Lee2:452:439:459:499:3234:3466
3Class 5Charles Payne/ Andrew Roughead2:492:439:409:589:3734:4777
14Class 5Paul Benn/ Richard Cooke2:482:469:509:519:4134:5688
4Class 5Peter Stephenson/ Ian Windress2:522:509:589:509:5335:2399
13Class 5Wayne Sisson/ Neil Shanks2:442:4510:129:599:4735:271010
16Class 5Fraser Wilson/ Jane Nicol2:532:489:5310:079:4635:271111
7Class 5Donnie MacDonald/ Andrew Falconer3:253:0510:219:499:3636:161212
9Class 5Gary Tomlinson / Stephen Thompson2:532:4710:1610:2610:0336:251313
6Class 5Daniel O'Brien/ James O'Brien2:552:5210:1310:3510:1636:511415
15Class 5James Ford/ Michael Gilbey2:572:5010:0711:049:5736:551516
12Class 5Steve Petch/ John Richardson3:002:5610:0110:3410:2436:551617
11Class 5Thomas Preston/ Jamie Forrest 2:553:0110:2410:4710:0837:151718
23Class 5Kevin Robertson/ Murray Strachan3:013:0010:4511:0410:2738:171819
30Class 5Paul Bonas / Craig Cameron 3:113:1310:3210:4710:4438:271921
56Class 5Darren Martin/ Daniel Hurst3:062:5910:4211:1311:0539:052025
38Class 5Mark Goodfellow/ Tony Vart3:073:0110:5111:1710:5539:112127
26Class 5Simon Dalton/ Steve Turvey3:123:1110:5111:1511:0939:382232
32Class 5Tony Larkin/ Laurie Walker3:213:1711:0411:2310:5339:582335
28Class 5Billy Thomson/ Sean Duffy3:153:1211:0511:1611:1940:072436
27Class 5Tony Thompson/ Paul Hudson3:253:3011:5012:2811:5843:112540
36Class 5David Crozier/ Graeme Rumney3:072:5910:4117:5810:4745:322642

Times shown like this are notional or penalised

Stage 1
Pye Motors 1
2.48 miles
Stage 2
Pye Motors 2
2.48 miles
Stage 3
Sellite Blocks Ltd 1
8.50 miles
Stage 4
Bartram & Patrick Vets 1
9.12 miles
Stage 5
Sellite Blocks Ltd 2
8.50 miles

These results became Final on Saturday 22nd November 2014 at 16:54 GMT