Furness District Motor Club - Coppermines Grizedale Stages Rally 2013

Final Stage Times in Class Order with Positions to SS 3 Finish

Car Cls Crew123 Penalty Total Cls
Pos
O/A
Pos
Class Class 1
105Class 1Dave Brick/ Freddy Brick3:06
21
2:59
18
11:54
23
17:59118
101Class 1Malcolm Hague/ Dave Read3:12
28
3:09
29
11:57
25
18:18223
103Class 1Bryan Gibson / Matthew Gibson3:30
36
3:21
37
12:51
33
19:42333
108Class 1Gary Rigg/ Claire Rigg3:32
38
3:20
36
12:51
34
19:43434
106Class 1Sian Beaty/ Dave Antrobus3:32
37
3:27
40
13:12
36
20:11535
107Class 1Dave Head/ Andy Darlington3:39
42
3:34
42
14:07
38
21:20639
104Class 1Richard Gemmell/ Scott Dance3:57
43
3:43
43
14:27
39
1:0023:07740
Car 104 Penalty details:- 1:00 for 1:00 early at TC 3
Class Class 2
12Class 2Alex Parpottas/ Alex Kihurani2:53
10
2:50
10
11:02
8
16:4518
25Class 2Barry Lindsay/ Michael Lindsay3:01
15
2:56
13
11:26
13
17:23212
28Class 2Mark Shaw/ James Coxon3:03
18
3:02
21
11:31
15
17:36314
21Class 2Jim Slater/ Chris Slater3:08
23
3:02
19
11:40
18
17:50417
15Class 2William Midgley/ Geoff Maybank3:07
22
3:04
24
11:50
21
18:01519
39Class 2John Marshall/ Chris Pattison3:15
29
3:08
27
12:02
27
18:25626
30Class 2Malcolm Davey/ Paul Slingsby3:12
27
3:13
32
12:01
26
18:26727
36Class 2Chris Melling/ Dave Riley3:22
34
3:18
35
12:32
31
19:12830
37Class 2Jonathan Atkinson/ Andrew Storey3:38
41
3:32
41
13:03
35
20:13936
23Class 2Steve Head/ Jonny Grisedale3:02
17
2:58
17
14:52
40
20:521038
Class Class 3
20Class 3Andy Gibson/ Dave Gibson2:58
13
2:57
14
11:11
11
17:06111
10Class 3Ashley Hodge/ Steve Pugh3:02
16
2:58
15
11:23
12
17:23213
22Class 3David Wallbank/ Mike Scrimgour3:01
14
2:58
16
11:39
16
17:38316
32Class 3Colin Hope/ Nick Patrick3:10
25
3:07
26
11:44
19
18:01420
27Class 3David Dobson/ Phil Sandham3:05
19
3:02
20
11:56
24
18:03521
24Class 3Mike Dunning/ Mike Allen3:19
31
3:14
33
11:47
20
18:20625
33Class 3Nigel Hunt/ Andrew Wright3:34
39
3:27
39
13:32
37
20:33737
Class Class 4
31Class 4Mark Nuttall/ Ben Anderson3:22
33
3:12
31
12:28
30
19:02129
34Class 4Chris Marlow/ Garry Green3:26
35
3:22
38
12:44
32
19:32232
Class Class 5
2Class 5Matthew Wilson/ Chris Patterson2:40
3
2:37
1
10:01
1
15:1811
1Class 5Alex Allingham/ Chris Williams2:37
2
2:38
2
10:07
2
15:2222
5Class 5Derek McGeehan/ Darragh Mullen2:47
4
2:43
4
10:34
4
16:0433
6Class 5Gary Tomlinson/ Stephen Thompson2:52
7
2:43
5
10:30
3
16:0544
4Class 5Peter Stephenson/ Ian Windress2:50
6
2:49
6
10:49
5
16:2855
11Class 5Jon Caen/ Mark Morris2:49
5
2:50
9
10:54
6
16:3366
7Class 5Brendan Cumiskey/ Conor Foley2:53
9
2:51
11
10:55
7
16:3977
9Class 5Thomas Preston/ Jamie Forrest2:55
11
2:50
8
11:11
9
16:5689
14Class 5John Rintoul/ Alan Cowan2:56
12
2:54
12
11:11
10
17:01910
29Class 5Darren Martin/ Daniel Hurst3:06
20
3:03
22
11:27
14
17:361015
16Class 5John Bainbridge/ Giles Dykes3:20
32
3:09
28
11:40
17
18:091122
26Class 5Michael Dwan/ Jane Clark3:16
30
3:12
30
11:52
22
18:201224
18Class 5Tony Thompson/ Paul Hudson3:12
26
3:06
25
12:09
28
18:271328
38Class 5Mark Goodfellow/ Kyle Gass3:37
40
3:16
34
12:24
29
19:171431
3Class 5Paul Bird/ Aled Davies2:36
1
2:43
3
 5:191541

Times shown like this are notional or penalised and numbers in orange are the position on that Stage.

Stage 1
Pye Motors 1
2.44 miles
Stage 2
Pye Motors 2
2.44 miles
Stage 3
Coppermines 1
9.23 miles

These results became Final on Saturday 30th November 2013 at 16:45 GMT